İSOT (ACI)

  • 160,00TL
  • KDV Hariç: 160,00TL

Urfa biberi olarak bilinen lezzeti ile meşhur isot biberinin yapım aşaması oldukça meşakkatlidir.Öncelikle hasat edilen biberlerin içinden tohumları çıkartılarak güneş altında kurumaya bırakılır.2 veya duruma göre 3 gün bekletilen İsot ilk gün kırmızı ardından mor ve en son siyah bir renk alır.Siyah renk alan İsot güneş altından kaldırılır ve dövülmeye başlanır.Tuz ve zeytin yağı ilave edilen İsot..

Etiketler: İSOT (ACI), DOÜ-30, Baharat ve Tuz, bakliyat, tarhana, nohut, bulgur, salça

Urfa biberi olarak bilinen lezzeti ile meşhur isot biberinin yapım aşaması oldukça meşakkatlidir.Öncelikle hasat edilen biberlerin içinden tohumları çıkartılarak güneş altında kurumaya bırakılır.2 veya duruma göre 3 gün bekletilen İsot ilk gün kırmızı ardından mor ve en son siyah bir renk alır.Siyah renk alan İsot güneş altından kaldırılır ve dövülmeye başlanır.Tuz ve zeytin yağı ilave edilen İsot tohumları yemeğe hazır hale gelinceye kadar dövülmektedir.Günümüzde ise genelde İsot çekme makinalarında hızlı bir şekilde bu işlem gerçekleştirilmektedir. İsot acı bir baharattır.
İsot aslında kırmızı olan acı biberin güneş altında güneş ısısı ile karartılarak siyah rengi alması sonucu elde edilmektedir.


 

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.