Sıkça Sorulan Sorular

SİPARİŞLERİMİZ NASIL HAZIRLANIYOR

Hiçbir ürünümüzde stoklu çalışma yapmıyoruz. Bu nedenle siparişten sonraki üç gün içerisinde siparişinize göre üretici ile iletişime geçilip ürün hazırlanıyor özenle paketlendikten sonra tarafınıza sağlam bir şekilde gönderiliyor. Ayrıca sipariş ve sonrasında ürünü teslim alıncaya kadar arkadaşlarımız ürünle ilgili detaylı olarak müşterilerimizi bilgilendirmekte ve siparişlerinin hangi aşamada olduğu konusunda irtibat halinde olmaktadırlar.

SİPARİŞLERİMİZ NEREDE HAZIRLANIYOR

Öncelikler gelen siparişler üretici ile irtibata geçilip hazırlanıyor ve depomuza gönderiliyor. Ardından kalite kontrol ekibimiz gelen ürünün lezzet gramaj ve son kontrollerini yaptıktan sonra paketleme servisinde ürün özenle paketlenip tarafınıza kargo yapılıyor.

EGE COŞAR GÜVENLİ Mİ?

Firma olarak kişisel bilgileri 3. Şahıslarla kesinlikle paylaşmıyoruz. Bu konuda çok hassas bir firmayız. Ayrıca kişisel verilerinizin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması kanununa uygun olarak işlenerek muhafaza edilmesine büyük önem veriyoruz.

HANGİ KARGO İLE ÇALIŞIYORSUNUZ.

Ege Coşar olarak sadece Aras Kargo ile güvenli bir şekilde gönderim sağlıyoruz.

KARGO ÜCRETLERİ NE KADAR?

Sitemizden yapacağınız tüm alışverişlerinizde kargo ücreti tarafımıza aittir. Tüm ürünlerimiz ücretsiz kargo ile tarafınıza kadar gönderilmektedir.

TÜM TÜRKİYEYE ÜRÜN GÖNDERİYORMUSUNUZ ?

Türkiye’nin her yerine ürün gönderimi yapabiliyoruz. Ayrıca anlaşmalı olduğumuz uluslararası uçak kargo firması ile tüm Avrupa ülkelerine ürün gönderimi yapabiliyoruz.

SİPARİŞLERİMİZ KAÇ GÜNDE TARAFIMIZA ULAŞIYOR

Stoklu çalışmadığımız için ürünlerin hazırlık süreleri ürüne göre değişiyor.1 Günden 3 güne kadar ürün teslimat süreleri değişebiliyor.

VERDİĞİM SİPARİŞLERİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM ?

Tedarik süresi tamamlanana kadar siparişlerinizi güncelleyip değiştirebilirsiniz. Eğer siparişlerinizde ürün kargo süreci tamamlandıysa yeniden sipariş oluşturmanız gerekmektedir.

EN AZ NE KADARLIK SİPARİŞ OLUŞTURABİLİRİM

En az 40 TL lik sipariş oluşturabilirsiniz.

KARGOM GECİKTİYSE NE YAPMAM GEREKİYOR

Geciken kargolar ile alakalı bilgi almak için 0546 5506779 nolu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

SİPARİŞİMİN KARGO TAKİBİNİ NASIL YAPACAĞIM

Üye olduktan sonra mail adresinize kargo bilgileriniz gönderiliyor. Ayrıca kargo takip bölümünden de kargonuzun son durumunu görebiliyorsunuz.

SİPARİŞLERİMDE HERHANGİ BİR SORUN OLURSA EKSİK YANLIŞ VS.

Firma olarak sipariş ve sonraki süreçte çok titiz davranmakta ve hatayı en aza indirmeye çalışmaktayız. Şu anada kadar böyle bir durumla karşılaşmamakta birlikte yine eksik veya yanlış ürün konusunda 0546 550 6779 Nolu telefonumuzdan bize ulaşmanızı öneriyoruz. Bu süreçte kargo ekibimiz gereken kontrolleri yapacaktır ve eksik veya yanlış bir ürün tespit edilmesi halinde  ürününüz hiçbir ücret ödemeksizin tarafınıza gönderilecektir.

ADRESTE BANA ULAŞAMAYAN KARGO BAŞKA BİRİNE ÜRÜNÜ TESLİM EDEBİLİR Mİ ?

Onay verdiğiniz herhangi birine ürününüz teslim edilebilir.

SİPARİŞLERİMLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İSTİYORUM.

Siparişlerinizin durumunu kargo takip bölümünden kargo kodu ile görebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için  yine bizi 0546 5506779 Nolu  sipariş ve bilgi hattımızdan arayabilirsiniz.

KAPIDA ÖDEME VARMI ?

Elbette var. Sitemizden vereceğiniz tüm siparişleri dilerseniz güvenli bir şekilde kredi kartıyla dilerseniz banka havalesi ile dilerseniz de kapıda nakit kapıda kredi kartı ile ödeme seçeneği ile ödeyebilirsiniz.

HANGİ BANKALAR İLE ÇALIŞIYORSUNUZ ?

Banka hesap numaralarımız bölümünde bulunan AKBANK HALKBANKASI ve GARANTİBANKASI ile çalışmaktayız.

SİTENİZE NASIL ÜYE OLABİLİRİM

Sağ üst köşede bulunan kayıt ol kısmından üyelik bilgilerinizi girip üye olabilirsiniz.

ŞİFREMİ UNUTTUM GİRİŞ YAPAMIYORUM.

Üyelik giriş kısmında Şifremi unuttum yazısınız üzerine tıklamanız halinde tarafınıza yeni bir şifre gönderilecektir.

KARGO ÜRÜN TESLİMAT GÜNLERİ

Pazartesi , Salı , Çarşamba , Perşembe ve Cuma olmak üzere hafta içi tüm siparişler kargoya teslim edilmektedir.